Zdravie

PMS: Spoznajte príznaky predmenštruačného syndrómu

Objavuje sa jeden až dva týždne pred menštruáciou. PMS, alebo predmenštruačný syndróm je neľahkým obdobím ženy v rámci cyklu, kedy sa okrem striedania emócií prejavujú aj fyzické ťažkosti, podráždenosť či zvýšená únava. Aké sú príčiny a dôvody vzniku tohto syndrómu?

Čo je to PMS?

Trpí ním asi 1/3 žien, 7 až 14 dní pred menštruáciou, v tzv. luteálnej fáze, teda od ovulácie až do menštruácie. Predmenštruačný syndróm nemá jasné príčiny vzniku, v zásade však ide o zmeny hladiny hormónov v ženskom tele, ktoré môžu pretrvávať až do menopauzy. Dobrou správou je, že klinické príznaky zväčša odoznejú v prvý alebo druhý deň menštruácie. Hoci PMS netrpí každá žena bez rozdielu, existujú aj prípady, kedy tento syndróm dokáže vo veľkej miere ovplyvniť bežné fungovanie ženy.

Príznaky PMS

Bolesti v podbrušku, zmeny nálad a neprekonateľný chuť na sladkosti? Toto je len zlomok prejavov  a túžob tela, ak trpíte PMS. Okrem dobre známych ťažkostí trpia ženy bolesťou hlavy, úzkosťami, depresívnym prežívaním bežných situácií, podráždenosťou aj nesústredenosťou. Medzi fyzické prejavy patrí predovšetkým bolesť prsníkov a podbruška, nárast hmotnosti, plynatosť či porucha spánku. Intenzita príznakov môže byť u každej ženy individuálna, rovnako sa nemusí prejavovať celá ich škála. Najťažšou formou PMS je dysforická porucha, ktorá trápi až 8% žien a zaujímavosťou je, že môže do veľkej miery súvisieť so stresom.

Ako bojovať a liečiť PMS?

Predtým, ako pri PMS siahnete po medikamentoch alebo sa rozhodnete navštíviť lekára dobre zvážte svoju životosprávu a životný štýl. Často totiž tie pár zmien a viac sústredenia na seba samú dokáže priniesť úľavu aj dlhodobé zmeny. PMS môže byť ukazovateľom toho, že telu chýba magnézium, minerálne látky a vitamíny. Nemá dostatok živín z kvalitnej stravy, škodí mu nadmerné solenie, sladkosti, mliečne výrobky, alkohol aj fajčenie. Vyhýbajte sa stresu, pomôžte si pravidelným pohybom a pozitívnym myslením. V prípade závažnejších ťažkostí sa obráťte na svojho gynekológa, ktorý na základe vyšetrenia a anamnézy zváži vhodnú terapiu, v niektorých prípadoch aj pomocou hormonálnej antikoncepcie.