Zdravie

Potravinové alergie

Potravinové alergie sú vlastne abnormálnou imunologickou odpoveďou organizmu na potravinové proteíny. V posledných rokoch sa téma potravinových alergií objavuje čoraz častejšie a to už priamo u malých detí. Môžeme teda skonštatovať, že tento typ alergie ma v súčasnosti stúpajúci trend a postihuje 6-8% detí a 1-2% dospelých. Ako sa potravinové alergie prejavujú, ako vznikajú a ako ich riešiť? Aká je liečba tohto typu alergie?

Príznaky

Potravinová alergia sa prejavuje celkom širokým spektrom prejavov. Medzi základné príznaky celiakie patria predovšetkým: svrbenie, žihľavka, opuchy, hnačky, sťažené dýchanie, kašeľ, ťažkosti s prehĺtaním až po život ohrozujúcu anafylaktickú reakciu. Potravinová alergia sa často zamieňa s potravinovou intoleranciu, no v tomto zmysle nejde o rovnaký pojem. Obidve tieto diagnózy patria medzi nežiaduce potravinové reakcie.

Potravinová intolerancia, na rozdiel od potravinovej alergie, vzniká neimunitnými procesmi a prejavuje sa bolesťami brucha, hnačkami a zvracaním. Intolerancia pritom môže byť enzýmová, farmakologická alebo pseudoalergická. Vyvoláva ju vysoký obsah biogénnych amínov, ktoré sú súčasťou niektorých potravín z jedálnička bežného človeka ako je mäso, špenát, pivo, víno, syr a iné. Medzi najznámejšie patrí intolerancia na lepok, o ktorej sa môžete viac dozvedieť napríklad na Bezlepkac.sk.

Vznik potravinovej alergie

Potravinová alergia vzniká tak, že imunitný systém identifikuje proteín v potrave ako cudzorodý alergén. Následne prebehne produkcia protilátok, takzvaných imunoglobulínov E. Tieto protilátky sa viažu na bunky v koži, pľúcach a tráviacom trakte a pri opakovanom kontakte s týmto cudzorodým alergénom uvoľňujú mediátory. Tie môžu rozširovať cievy, zvyšovať vylučovanie slizníc, sťahovať hladké svaly a privolávať iné zápalové bunky.

Liečba potravinovej alergie je zameraná predovšetkým na obmedzovanie konzumácie konkrétneho alergénu. Ide teda o určitý typ diéty, kedy sa vyhýbate len produktom, ktoré vám spôsobujú alergickú reakciu. Do úvahy ako  liečba ešte prichádza aj hyposenzibilizácia, teda zníženie alergickej reaktivity organizmu. Tento druh liečby sa realizuje prostredníctvom špecifickej alergénovej imunoterapie.

Obmedzovanie príjmu určitých potravín nie je vždy príjemnou variantou, no v súčastnosti je veľmi jednoduché nahradiť potraviny rôznymi bezlepkovými, či bezlaktózovými produktami. Ak vám chýba dostatok inšpirácie na verenie, množstvo zdravých receptov, článkov a inšpirácií nájdete aj na foodblogu Kejk.sk. Vo všeobecnosti by ste si ale pri balených potravinách mali dávať pozor najmä na skryté alergény a snažiť sa vzdelávať v oblasti úpravy jedál, aby ste vedeli ako vaša alergia na potraviny môže zareagovať v rôznych situáciách.

Foto: Pixabay