Kariéra

Poznajte svoju cenu

Vážite si sami seba natoľko, že by ste boli schopní odísť z práce, keby ste mali pocit, že nedostávate toľko, koľko si zaslúžite? Možno si ako prvé poviete sto percentné áno, no keď už by naozaj prišlo na to, aby ste sa sami za seba postavili, asi by nebolo úplne ľahké odísť z práce a odstať bez stáleho príjmu. Avšak, ľudia často nevedia zhodnotiť svoju cenu na trhu a vďaka tomu ju znižujú. A pritom by mohli mať viac, stačilo by len povedať.

Vaše prednosti

Samozrejme, na to, aby ste si mohli u zamestnávateľa vypýtať viac, musíte mať potrebné skúsenosti, zručnosti alebo vedomosti, na základe ktorých vás môže zamestnávateľ vyššie ohodnotiť. Mali by ste predsa niečo ponúknuť na oplátku za to, že dostanete zvýšenie mzdy. Prečo funguje to, že stáli zamestnanci majú mzdu v jednej hladine a nový zamestnanec sa dostane často až nad túto hranicu bez toho, aby pre firmu pracoval v minulosti? Jednoducho si o to povie a má jasno v tom, že ak nedostane, čo chce, pôjde ďalej.

Oceňte výsledky

Dnes sú hranice Európy otvorené, v mnohých väčších mestách je tak nízka nezamestnanosť, že ponuky práce sa hrnú z každej strany. A tu je bod úspechu. Môžete si vyberať, nie ste závislí na jednej ponuke a nemusíte ju zobrať za každú cenu. Nebojte sa po roku usilovnej práce, kde plníte výsledky a prinášate do vášho tímu pozitivitu, vypýtať zvýšenie platu. Nemusí ísť o rapídnu sumu, ale snažte sa o to, aby bola vaša práca ocenená. Mnohí mladí ľudia vyskúšajú dokonca aj iného zamestnávateľa, kde je úplne jasné, že si nevypýtajú horšie podmienky ako v práci, z ktorej budú odchádzať.

Je to všetko o pokore, tvrdej práci a sebavzdelávaní. Nikto vám nedá nič zadarmo, no nerobte to ani vy. Nenechajte sa zaplatiť sumou, ktorá vám nevyhovuje. Tak ako každý zamestnanec, tak aj zamestnávateľ je nahraditeľný. Ak ale ukážete svoju silu a dôvod, prečo by si práve vás mala firma udržať aj za cenu zvýšenia platu, máte vyhraté.

Foto: pixabay.com