Ľudský organizmus sa s vyššou vonkajšou teplotou dokáže vyrovnať. Na to slúžia termoregulačné mechanizmy, ktoré “nadbytočné“ teplo navracajú späť do vonkajšieho prostredia. Naše telo sa prirodzene ochladzuje aj potením. Tým sa taktiež chráni pred prehriatím. Faktom je aj to, že pri dlhom pobyte na priamom slnku a vyššej teplote než 35°C termoregulačné mechanizmy postupne zlyhávajú. Vtedy nám hrozí úpal…

Úpal je počas leta bežným zdravotným problémom, ktorý ohrozuje všetkých bez ohľadu na vek a vitalitu. Samozrejme, vždy sú tou najohrozenejšou skupinou deti, seniori a pacienti s vyšším krvným tlakom, cukrovkou a obezitou.

Stačí niekoľko minút na priamom slnku, nedostatočný pitný režim, zlá ochrana pokožky a hlavy. Naše telo v takom stave začne prijímať viac tepla než ho dokáže vydať. Tým je ohrozená srdcovo-cievna činnosť, zhoršuje sa dýchanie a klesá koncentrácia. Zo začiatku môžete pociťovať len nevoľnosť. V najhoršom prípade môžu byť následky fatálne.

Úpal nám hrozí nielen počas opaľovania. Dbajme preto na správnu prevenciu a dodržiavajme pitný režim

Zvýšené riziko úpalu je počas leta nielen na pláži, ale v takmer každej prehriatej, uzavretej a zle prevetranej miestnosti. To znamená, že úpal môžeme dostať aj cestou v aute, autobuse, pri práci na záhrade alebo hoc aj dlhším pobytom v meste medzi 11 a 15. hod.

Ak je vám z nadmerného tepla zle, radšej okamžite vyhľadajte chladnejšiu miestnosť, alebo si sadnite do tieňa. Odporúča sa popíjať jemne slanú vodu. Telu dodajte potrebné živiny čerstvým ovocím alebo zeleninou. Vyhýbajte sa kofeínovým a kolovým nápojom. Zostaňte v sede, uvoľnite si nepríjemne obopínajúce oblečenie a začnite s ochladzovaním.

Prvá pomoc začína prikladaním studených obkladov na krk, čelo a slabiny. Ak je to možné, kontrolujte si krvný tlak a teplotu. Nemala by byť vyššia než 38,5 °C a pomaly má klesať. V opačnom prípade treba vyhľadať lekársku pomoc. Telu hrozí šok z tepla a strata vedomia.

Foto: pixabay.com