Užiť si bezstarostnú dovolenku so svojimi priateľmi či rodinou si vyžaduje nemálo príprav. Pred odchodom do vysnívanej destinácie by ste nemali zabudnúť ani na cestovné poistenie.

Je bežné, že cestovné poistenie ostáva prehliadané dovolenkármi a turistami, no iba do momentu, kedy ho v krízovej situácii oceníte. Ako sa hovorí, radšej sa báť, ako sa zľaknúť – pri poistení to platí tiež.

Zdroj: pixabay.com

Cestovné poistenie sa oplatí najmä v zahraničí

Pri výletoch po Slovensku by ste na poistenie nemali tiež zabúdať, no pri vycestovaní do zahraničia za turistikou a pamiatkami by mala byť cestovná poistka jednou z vašich priorít. Na Slovensku sa totiž môžeme pochváliť relatívne lacným zdravotníctvom, čo sa o zahraničí povedať nedá. Ak sa preto dostanete do situácie, v ktorej budete vy alebo vaša rodina či priatelia potrebovať zdravotnú starostlivosť, poplatky za ňu vás môžu nepríjemne zaskočiť.

Ako si vybrať cestovné poistenie

Orientovať sa v cestovných poistkách môžete na základe odporúčaní, no takýto výber poistky je veľmi subjektívny, a to, čo vyhovuje niekomu inému, nemusí vyhovovať vám. Najlepšie je preto kliknúť na porovnávač cestovných poistení a vybrať si také, ktoré vyhovuje vašim kritériám.

Cez porovnávač si priamo vyklikáte a uzatvoríte poistenie online bez nutnosti navštevovať zákaznícke centrá či prevádzky poisťovní. Okrem toho je najväčšou výhodou to, že vidíte porovnanie rôznych poistiek s výškou ich krytia a poplatkami bez toho, aby vám na krk dýchal predajachtivý zamestnanec poisťovne. Nechceme im síce krivdiť, no ich prácou je tieto poistky predávať, preto sú niektorí schopní nasľubovať aj hory-doly.

Na čo sa pozerajte pri výbere cestovného poistenia

Základom je krajina, do ktorej plánujete vycestovať. Ak sa chystáte, napríklad, do Spojených štátov, cestovné poistenie je vážne nevyhnutné. Ich zdravotný systém je výrazne odlišný od toho nášho a to sa týka aj poplatkov. Za obyčajné očné kvapky pri alergickej reakcii môžete zaplatiť horibilné sumy vo výške aj tisíc dolárov. Tým, že dokážete vydokladovať svoje cestovné poistenie, minimalizujete poplatky na mieste a poisťovňa vám ich dokonca pri správnom krytí bude refundovať.

Pri vyklikávaní sa následne presuniete k dátumu cesty, respektíve výletu. Poisťovať sa môžete aj na celý rok, no ak chcete mať poistenie len na isté obdobie, kedy budete cestovať, môžete tiež ušetriť. Zahrnúť viete do svojej poistky aj športové aktivity, a to nielen v prípade, že ste rekreačný športovec.

Keď vyplníte všetky podstatné informácie, môžete prejsť k samotnému výberu poistení. Najpodstatnejšou položkou pre vás bude výška krytia, ktoré vám poisťovňa garantuje. Nezabudnite si však zistiť viac informácií, napríklad to, aké zákroky sú poistkou kryté.

Okrem základných poistení, medzi ktoré patria zodpovednosť za škodu, úrazové poistenie a poistenie batožiny, sa môžete pripoistiť aj pre ďalšie prípady škody či zdravotných rizík. Zaujímavou možnosťou je napríklad pripoistenie pre pátranie a záchranné akcie, ale aj asistencia k vozidlu. Tú využijete, ak sa rozhodnete v zahraničí cestovať autom a oceníte ju v prípade, kedy budete potrebovať náhradné ubytovanie alebo servisnú pomoc s vozidlom.