Mixér

Seriál o zdravom spánku: Príbeh spania (5)

Už ste niekedy zisťovali, ako spávali ľudia v dávnej a ešte dávnejšej minulosti? Nie? My áno. A zistili sme, že väčšina dnešných ľudí by sa nielenže nevyspalo, ale ani by také starodávne spanie nezvládlo, pretože by ich skolil chlad, alergia alebo dotieravý hmyz. Aký je teda príbeh spania?

10 000 rokov p. n. l. – Ustlaté na tráve a listoch
Naši neolitický predkovia si líhali na primitívnu „posteľ“ – jednalo sa o udupanú hlinu, prípadne mali ustlaté na tráve a listoch. Prikrývali sa kožou zvierat. Postupom času zistili i to, že koža zvierat je lepší izolant a lepšie chráni pred chladom od zeme a začali si ju klásť i pod seba.

3400 p. n. l. – Lôžko z palmových listov, ebenu i zlata
Egyptskí faraóni si už užívali výhody zvýšeného lôžka nad zemou. Faraón Tutanchamón mal dokonca posteľ z ebenového dreva ozdobenú zlatom. Jeho poddaní spávali na poohýbaných palmových listoch uložených v rohu príbytkov.

3000 p. n. l. – Spánok na vode
V Perzii prišli na to, že keď naplnia vak z kozej kože vodou, dá sa na nej pohodlne spať. Niektorí historici sa prikláňajú k názoru, že sa jednalo o prvú formu vodnej postele. Potom nastalo vo vývoji matracov niečo ako temné obdobie.

Rímsa ríša – Nahrievaná posteľ

Dalo by sa hovoriť o prvých prepychových posteliach. Často boli zdobené zlatom striebrom alebo bronzom. Spalo sa na podložkách vypchatých rákosím, senom, vlnou alebo perím. Pred tým ako šli Rimania spať, si nahrievali svoje lôžka vodnými vakmi.

Renesancia – Princezná na hrášku
Ľudia renesancie začali vyrábať matrace z hráškových šupiek, ale aj zo slamy a občas i peria. Tieto materiály všívali do špeciálne tvarovaných vriec ušitých z prepychových materiálov akými boli zamat, brokát či hodváb.

16. a 17. storočie – Na scénu prichádzajú prvé rošty
Matrace sa začali ukladať na prvú podložku. Jednalo sa o prekrížené laná, ktoré niesli matrace spravidla vypchávané slamou alebo perím.

18. storočie a 19. storočie – Hmyz už je prekážkou

Náplne matracov postupne začala nahrádzať vlna a bavlna, vďaka čomu sa začal eliminovať i dotieravý hmyz. Dovtedy bol drobný hmyz akceptovaný (dokonca aj v posteliach kráľovských panovníkov).  V druhej polovici 18. storočia sa ako výplne do matracov začali používať aj kokosové vlákna a konský vlas.

20. storočie – Samozrejmé matrace
Už v roku 1865 bola patentovaná špirálová pružina. V 30. rokoch 20. storočia sa matrace čalúnia, v 50. rokoch sa na trhu objavujú molitanové matrace. V 60. rokoch Američania ako prví spoznávajú vodné postele a zákazníci si už môžu kúpiť aj polohovateľnú posteľ. V 80. rokoch sa začínajú prvýkrát predávať nafukovacie matrace. 90. roky sú v znamení matracov obrovských rozmerov.

21. storočie – zdravie a pohodlie na prvom mieste
Pravidlo, že čím mäkšia posteľ, tým lepší komfort (či vyjadrenie bohatstva a prepychu), je prekonané. Okolo správneho výberu matraca sa nahromadilo veľa užitočných informácií vrátane správnej tvrdosti či štruktúry (pružina, sendvič) matraca. Väčšina ľudí dnes pri výbere kvalitného matraca zamieri do najbližšieho štúdia zdravého spánku alebo si aspoň vyhľadá dôležité informácie na internete.

Pružinový (vľavo) a sendvičový matrac (vpravo) sú v 21. storočí samozrejmosťou:

Pripravené v spolupráci s obchodom SEGUM.sk.