Zdravie

7 signálov, že máte v tele nedostatok železa

Železo plní v ľudskom tele nezastupiteľné funkcie. Jednou z nich je produkcia hemoglobínu, teda červeného krvného farbiva. To je kľúčové pre červené krvinky prenášajúce kyslík. Okrem toho je nevyhnutné pre udržanie zdravia buniek, pokožky, vlasov i nechtov.

Zdrojom železa sú rastlinné a živočíšne potraviny, čiže patrí medzi esenciálne živiny, ktoré musíme prijímať stravou. Ak je tento minerál v tele nedostatočne zastúpený, vzniká anémia.

Zaujíma vás, čo je anémia – ako doplniť železo vitamíny? Ako zistiť jeho deficit? Ak áno, potom čítajte ďalej.

Nedostatok železa sa prejavuje únavou i dýchavičnosťou. Aké sú ďalšie príznaky?

Existuje niekoľko skupín ľudí, ktoré sú ohrozené anémiou viac ako iné. Ide, napríklad o tehotné ženy, ľudí s celiakiou alebo gastrointestinálnymi ochoreniami, vegetariánov, vegánov a malé deti.

Avšak chudokrvnosť sa môže týkať každého z nás, a preto je dôležité vedieť, ako nám telo signalizuje nedostatok železa. Aké sú najčastejšie symptómy anémie?

Únava

Ak vás trápi únava, je potrebné pátrať po príčine. V niektorých prípadoch je za nedostatok energie zodpovedný nekvalitný spánok a pitný režim, inokedy deficit vitamínov a minerálov, vrátane železa.

Po odhalení príčiny ju ľahko odstránite. Napríklad pri deficite vitamínov je nutné upraviť jedálniček a pomocnú ruku podajú aj výživové doplnky a vitamíny Valentis.

Bledá koža

Možno sa vám niekedy stalo, že ste prišli k lekárovi na preventívnu prehliadku či s nejakým zdravotným problémom, a on si všimol, že vaša pokožka je príliš bledá. Dal vám urobiť vyšetrenie krvi. Výsledky preukázali anémiu a predpísal vám železo. Bledosť je totiž jedným z poznávacích znakov deficitu železa.

Problémom väčšiny preparátov s obsahom železa na lekársky predpis je, že majú nežiaduce účinky, ako sú napríklad zápcha či pachuť v ústach. Ak sa chcete týmto nežiaducim vedľajším účinkom vyhnúť, riešením môže byť SmartHit Ferrum – výživový doplnok železo. Ide o železo v lipozomálnej forme šetrné k tráviacemu systému.

Studené ruky a nohy

Spozornieť by ste mali aj vtedy, keď máte problém so studenými rukami a nohami. Tento symptóm môže značiť viaceré diagnózy, ale jednou z najčastejších je práve anémia spôsobená nedostatkom železa.

Bolesť na hrudníku

S bolesťou na hrudníku sa neoplatí zahrávať. Vždy je lepšie preventívne navštíviť lekára. Platí to najmä vtedy, keď sa k nej pridá zrýchlený tep alebo dýchavičnosť. Týmito symptómami sa môže prejavovať aj anémia.

Závraty

Železo patrí medzi esenciálne živiny. Ak je ho v tele málo, prejavuje sa to aj závratmi, točením hlavy a jej bolesťou. Aj keď bolesť hlavy nepatrí medzi hlavné príznaky nedostatku železa, je potrebné zvážiť i túto možnosť.

Znížená chuť do jedla

Nechutenstvo je ďalším symptómom deficitu železa. Tento prejav sa vyskytuje najmä u malých detí alebo seniorov. Zvyčajne stačí doplniť železo a chuť do jedla sa zlepší.

Ťažkosti s koncentráciou

Železo je nevyhnutné pre tvorbu hemoglobínu. Jeho nedostatok vedie k menšiemu množstvu červených krviniek, čo sa, samozrejme, prejaví na schopnosti zásobovať bunky kyslíkom. Dôsledkom sú aj poruchy koncentrácie.

Anémia – ako doplniť železo vitamíny?

Ak sa u vás prejavia symptómy anémie výraznejšie, je vhodné navštíviť lekára a dať si zistiť hladinu hemoglobínu v krvi. Na základe výsledku vám lekár odporučí ďalší postup.

Máte podozrenie na mierny deficit železa v krvi? Je nevyhnutné skvalitniť jedálny lístok a zaradiť do neho dostatok potravín živočíšneho i rastlinného pôvodu. Ak sa rozhodnete pre mäso či vajíčka, konzumujte ich so zeleninou kvôli obsahu vitamínu C, ktorý zlepšuje jeho využiteľnosť.

Z rastlinných zdrojov sú dobrou zásobárňou železa, napríklad červená šošovica, fazuľa, hrach, špenát, ovsené vločky, pšeno, trstinová melasa, čučoriedky a mnohé ďalšie.