Leto zahlásilo stav vysokých teplôt v kombinácii s častým tichom pred búrkou…. Pre nás, cestovateľky, turistky a výletníčky srdcom aj dušou, to znamená, že leto si chceme užiť plnými dúškami. Dva mesiace stvorené na vytúžený oddych v prírode – predstavu romantického pikniku na lúke, vylihovania na pláži či spoznávania veľhôr možno ľahko zrealizovať, no nezabúdajte, že prírodné živly sú nespútané. Leto je ideál, na ktorý sa po dlhej zúrivej zime nevieme dočkať. Len nič netreba unáhliť! Za pár sekúnd slnko zatienia husté čierne mraky, búrka sa ohlási niekoľkými údermi blesku a nešťastie je nám v pätách. Pripomeňme si teda základné pravidlá, ako sa čo najbezpečnejšie uchrániť pred nástrahami letných búrok.

My ženy máme úplne iný zmysel pre vnímanie času ako muži. Na žiaden “záťah“ sa totiž nevyberieme bez preplnenej kabelky, batohu či rovno cestovnej tašky. Máme v nich presne to, čo potrebujeme, no keď príde na lámanie chleba, nič nie je po ruke. Pritom všetko nám pred samotným výletom trvá len chvíľku, čo našich partnerov často privádza do zúrivosti. Ak sa ochladí máme aj tri kardigány, ochranný balzam na pery nám taktiež v priehradke kabelky nechýba, no pri otázke Ako má dnes byť? tápame v pochybnostiach. A presne od toho sa odvíja začiatok všetkých nešťastí…

Počasie v lete sa mení rýchlosťou likvidácie predsezónneho výpredajového tovaru

V ženskej reči to teda znamená, že pred každou letnou turistikou, výletom k vode či na osamelú lúku by sme nemali podceniť potrebu informácie o aktuálnom počasí. Ak v danej oblasti hrozia búrky, výlet odložte na inokedy. Ak ste si predsa zaumienili, že zopár kvapiek vám účes nezničí a tichý vetrík vás v páse nezlomí, radšej priebežne sledujte, ako sa mení situácia na oblohe. Ak spozorujete, že čosi nie je v poriadku, skúste sa čo najrýchlejšie dostať do bezpečia. Zosilnieva vietor a slnko zakryli husté šedé mraky? Alebo všade vládne to známe ticho či skôr dusno pred búrkou? Od domova ste ďaleko a aj najbližšia turistická chata je v nedohľadne? V takomto prípade prestaňte mudrovať, nech vám ako pyšnej princeznej nenaprší do nosa a radšej prečkajte búrku v podrepe s nohami pri sebe.

Romantického tancovania v daždi sa radšej vzdajte!

Ak len tak trochu zaprší, samozrejme, nič sa nedeje, ideme ďalej. Vážny problém nastáva, ak sa ohlási prvý úder blesku. Je dosť pravdepodobné, že za ním príde ďalší. SOS v takomto prípade spočíva vo výbere dočasného úkrytu. Nebezpečenstvo sa zvyšuje, ak sme vo voľnej prírode, kde navôkol nie je takmer nič. Blesk si totiž vyberá to, čo je najvodivejšie a najvyššie. Nebezpečný je okraj lesa, osamelo stojace stromy, všetky veže a stĺpy nadzemného vedenia. Dámy, nesnažte sa počas búrky vyčnievať v rade, radšej si čupnite na suchý nevodivý predmet, alebo aspoň minimalizujte kontakt s mokrou zemou a v tichosti prečkajte.

Pred bleskom rozhodne nikdy neutekajte! Aj keď nás strach o holý život poháňa vpred, svoje kroky skráťte. Prúd blesku si vyberá to najvodivejšie, čo má na dosah. A to je vo voľnom, odkrytom priestranstve s veľkom pravdepodobnosťou práve ľudské telo. Počas búrky sa taktiež neodporúča jazda na bicykli, motocykli či používať dáždnik…. Preto sa radšej ukryme v hustom lese, kde z radu nebudeme vytŕčať ako bosá tanečnica so slnečníkom v ruke.

Foto: pixabay.com