Láska a vzťahy

V milujúcom vzťahu sa nepočíta so žiadnou pauzou

Skutočná láska nepozná hranice. Keď sa z lásky k niekomu musíme obetovať, bez najmenších okolkov by sme dali aj to posledné, len aby sa našej polovičke pošťastilo. Z lásky robíme často aj veci, ktoré by sme v bežnom ponímaní označili za hlúpe či nemiestne. Avšak v danom okamihu ich vnímame ako to najlepšie, čo jeden druhému môžeme dať. Láska naozaj nepotrebuje slová. Postačia jej gestá, pretože tie aj tak patria k emocionálnejším signálom, ktoré ťažko zastrieť. Keď sa láska podarí, je dôvod na šampanské s jahodami, ak sa pohybuje po rôznych sínusoidách, treba hľadať dôvody tohto kolísania vo vzťahu.

V dnešnom modernom svete sa často do praxe uvádzajú rôzne “vzťahové terapie“, ktoré nám majú pomôcť udržať vzťah na sľubnej úrovni. Lenže zamysleli ste sa niekedy nad tým, ktorý vzťah možno označiť ako “tým pravým“ a v ktorom to hneď pri prvom škrípaní treba urýchlene zabaliť? Žiaden vzťah nie je dokonalý, všetky vzťahové terapie treba brať ako odporúčania, ktoré musia vyhovovať obom stranám. Inak nie je dôvodu snažiť sa o záchranu. Platí aj to, že najlepším vzťahovým terapeutom ste práve vy dvaja. Žiadnej tretej strane, aj keď s odborným vzdelaním, by ste nemali dovoliť analyzovať vaše intímne súkromie. Láska patrí dvom, a to aj so všetkým zdarom či neúspechmi.

Definujme pauzu vo vzťahu

Jedným z “babských receptov“, ako prekonať alebo potvrdiť krízu vo vzťahu, je dať si od seba pauzu. Pauza vo vzťahu je pojmom, ktorý používajú už aj pätnásťroční tínedžeri, no naozaj sa pri jej definovaní v názoroch stretávame? Nestretávame! Pauzu vo vzťahu si často zamieňame s pomalým a dlhodobejšie pretrvávajúcim rozchodom. Možno trochu krkolomné, no v praxi to znamená, že vzťah, ktorý je tesne pred rozvratom, nechce, resp. hanbí sa ukončiť ako jedna, tak aj druhá strana. Potom zaznie tá stará známa rada – dajte si pauzu vo vzťahu – a len čo prvý z nich naberie odvahu a nájde si novú lásku, vzťah oficiálne ukončia. Pritom tento vzťah bol na pokraji už dávno, len to nikto nepovedal nahlas.

Týmto príkladom sme chceli naznačiť, že pauza vo vzťahu musí plniť istý účel a má byť načasovaná len vo vymedzenom období. To, že funguje ako zásterka rozchodu dvoch ostýchavých milencov, nie je na mieste. O pauzu možno požiadať svojho partnera v situáciách, keď viac či menej pochybujete o tom druhom. Zmocnila sa vás neistota a vy potrebujete čas na to, aby ste si v hlave utriedili všetky momentálne emócie, pomenovali city k partnerovi pravými menami a zistili, či v jeho neprítomnosti podliehate melanchólii a smútku? Alebo si viete ďalšiu etapu života predstaviť aj bez neho? Po tom, ako si utriedite všetky tieto emotívne výstupy, vyhľadajte svojho partnera a spoločne sa dopracujte k jasnému záveru.

V podstate veľa možností ani nemáte – buď ste obdobie pauzy vo vzťahu prežívali ako stroskotanci a nemienite byť odlúčení od seba, alebo si vzájomne zaželáte veľa úspechov pri hľadaní svojej pravej lásky. Presne na tento účel má byť využitá pauza vo vzťahu – na zahnanie ponorkovej choroby, na utriedenie vzájomných citov a zistení, či v čase osamotenia by sme poprosili o ďalších bonusových päť minút, alebo sme toto obdobie vnímali ako v sede na trestnej lavici.

Foto: pixabay.com