Doplnok, ktorý si jedna časť nielen dám, ale aj pánov kúpia a nosia ho dobrovoľne, druhí musia používať dennodenne a sú bez neho v podstate stratení. Áno, reč nie je o ničom inom ako o okuliaroch, konkrétnejšie, tých slnečných. Obzvlášť v čase najvyššej pravdepodobnosti silného slnečného žiarenia sa objavujú na očiach či hlavách masy ľudí. Čo je na nich také skvelé, že sa bez slnečných okuliarí niektorí ani nepohnú z domu? Môžu byť predsa ideálnym doplnkom k bezchybnému outfitu!

Štýlové slnečné okuliare používali už naše staré mamy, no za ich ozajstný obrovský počiatok sa považujú osemdesiate roky dvadsiateho storočia. Nevyhnutný čas po „veľkom tresku“ slnečných okuliarí začali najznámejšie svetové módne značky vytvárať aj nové kolekcie rôznorodých rámov, veľkostí, tvarov. Módne domy sa predbiehali, konkurovali si a medzi sebou súperili, kto príde s lepším, no hlavne predávanejším a úspešnejším modelom alebo rovno celou sériou.

Každému podľa chuti

No pozor! Tak ako pri ktoromkoľvek inom módnom doplnku, tak aj pri slnečných okuliaroch platí základné pravidlo, a to znie: Nie každému sedia a hodia sa všetky typy, farby a veľkosti okuliarí! Práve tu môže nastať veľký kameň úrazu, keď si zvolíte zlý tvar nehodiaci sa k vám len preto, že sú okuliare štýlové, moderné a cool. Nerobte to takto nasilu! Určite nájdete mnoho iných, rovnako okúzľujúcich okuliarí, ktoré sa vám budú ešte navyše aj hodiť a budete v nich vyzerať úžasne.

V prvom rade by ste si nemali kupovať slnečné okuliare bez úprimnej kamarátky alebo priateľa, ktorý vám povie na rovinu pravdu, nech je akákoľvek. Pozrite, ak vám nesadnú jedny, nájdete iné, lepšie, krajšie. Možno sa vám nebudú hodiť zrkadlovky, ale svoj štýl nájdete medzi „muchami“ alebo práve naopak. Skúšajte, kombinujte, vyberajte, no pri kúpe buďte stopercentne presvedčená svojim správnym výberom, aby vám neostali okuliare na poličke zapadať prachom.

Dnes sú už aj obchody s oblečením preplnené rôznymi slnečnými okuliarmi, no tie sú pravdaže skôr imidžovou záležitosťou ako by mali chrániť oči, no pri vychádzke do mesta alebo ceste do školy či práce nepotrebujete mať silné ochranné UV filtre. Ak sa už chystáte na horskú turistiku alebo k moru, radšej sa poobzerajte po drahších kusoch, ktoré vaše oči aj chránia pred priamymi lúčmi.

Pre každodenné „mestské“ použitie sa môžete poriadne vyblázniť v obchodoch, ktoré ponúkajú tak lacné slnečné okuliare, že kúpiť si len jedny by bolo obrovským hriechom. K ostrieľanej klasike u žien patria veľké čierne „muchy,“ s ktorými je však potrebné narábať viac ako opatrne, pretože niekedy môžu byť zradné. Zvlášť pri ženách, ktoré majú plnšie líca je tento typ okuliarí skôr tabu, pretože rámy zasahujú až do oblasti líc a v takomto prípade by okuliare neboli nasadené tesne pri očiach, ale vytvorila by sa medzi tvárou a okuliarmi väčšia medzera. Muchy sedia viac ku tvári s vystúpenými lícnymi kosťami či oválnemu tvaru prednej časti hlavy.

Ak máte plnšie líca, zvoľte si okuliare, ktoré nemajú okrúhly rám, ale vrch je hranatý a spodok sa zvažuje do oblúku. Tým pádom hranatou časťou vytvoríte akúsi súmernosť medzi lícami a vrchnou časťou tváre. Na druhej strane zrkadlovky alebo inak povedané pilotky, ktoré majú zväčša tvar podobný slze, sa hodia prevažne každému. Tu už je potrebné vedieť správne narábať s farbou rámu a skiel, pretože tie sú rozhodujúcim faktorom, či sa vám tieto okuliare budú hodiť, či nie. Nájdite si pre seba ideálne sediace slnečné okuliare a pozerajte spoza nich na krajší svet – skoro nik predsa nevidí, kam hľadíte!

Foto na titulke: Pixmac.sk, autor fotografie – SPX1MSD