Zdravie

Vyberáme vlákninu: Ktorá vláknina je najlepšia?

Počuli ste už o vláknine? Je to zložka potravy, ktorá je sama o sebe ťažko stráviteľná, no súčasne veľmi dôležitá pri tráviacom procese. Avšak pozor! Nie všetky druhy vlákniny sú pre naše telo prospešné. Poďme sa teda pozrieť na to, ktorá vláknina je najvhodnejšia a ktorej sa radšej úplne vyhnúť.

Čo je to vláknina

Technicky vzato, vláknina je typ sacharidu, ktorý sa nachádza v rastlinnej strave. Na rozdiel od bežných sacharidov, ktoré telo dokáže spracovať a využiť ako zdroj energie, je vláknina nestráviteľná a jej úloha je pri trávení iná. Vláknina sa delí na rôzne  druhy. Pri konzumácii však vždy prijímame mix týchto vláknin, nevieme v strave prijať iba jeden konkrétny druh vlákniny.

Druhy vlákniny

Vlákninu môžeme  rozdeliť na viacero druhov, najbežnejšie delenie je na vo vode rozpustnú a vo vode nerozpustnú vlákninu. Rozpustná vláknina spomaľuje trávenie, máme dlhší čas pocit  nasýtenia. Taktiež pomáha pri znižovaní  hladiny cholesterolu v krvi a taktiež znižuje cukor. Nerozpustná vláknina zas zvyšuje objem stolice a celkovo pôsobí na peristaltiku čriev – udržiava črevá v pohybe.

Z iného pohľadu môžeme deliť vlákninu na fermentovateľnú (kvasiteľnú) a nefermenovateľnú. Fermentovaná vláknina dokáže “kŕmiť” črevné baktérie, ktoré sú súčasťou črevnej mikroflóry. Tak napomáhajú zdravému tráveniu a udržaniu silnej imunity.

Kde sa nachádza vláknina

Už sme spomínali, že vláknina sa v mäsitej strave nenachádza, je súčasťou výhradne rastlinnej stravy. Môžeme ju nájsť napríklad:

  1. V ovocí – Ak chcete využiť vlákninu z ovocia, siahnite po jablkách, hruškách, jahodách či avokáde. Ovocie obsahuje cca 2-7% vlákniny.
  2. V zelenine – Aj keď vláknina patrí medzi sacharidy, obsahuje ju aj zelenina, napríklad mrkva, cvikla, brokolica či ružičkový kel. Tieto druhy zeleniny obsahujú vlákninu v rozmedzí od 2,5 – 8%
  3. V strukovinách – orkem výživného hľadiska obsahujú strukoviny aj nemalý podiel vlákniny. Siahnite napríklad poo šošovici, fazuli, cíceri či hrachu. V strukovine je cca 6-9% vlákniny.
  4. V obilninách – zdravšie druhy obilnín obsahujú vyšší podiel vlákniny, no vlákninu nájdeme vo všetkých druhoch obilnín. Siahnite po quinoi, ovose či kukurici.

Ktorá vláknina je najlepšia

Za najprospešnejší typ vlákniny môžeme označiť tú, ktorá sa stará o výživu dobrých baktérií v hrubom čreve. Tieto baktérie potrebujú k svojmu fungovaniu jedlo, aby získali energiu na prežitie a fungovanie. Problémom však je, že väčšina trávenia prebieha v žalúdku a tenkom čreve a do hrubého čreva sa dostane málo nespracovaných živín, aby dokázali vyživiť črevnú mikroflóru. Tu prichádza na pomoc vláknina.

Vlákninu, ktorá je rozpustná vo vode a súčasne fermentovateľná je pre črevnú mikroflóru najprospešnejšia.

Prírodné doplnky výživy

Pre niektorých ľudí však môže byť náročné dodržiavať denný príjem vlákniny. Ak medzi takých ľudí patríte, riešením môže byť dopĺňanie vlákniny vo forme výživového doplnku. V tom prípade siahnite po doplnkoch, ktoré v sebe kombinujú viaceré prospešné druhy vlákniny.

Takým výživovým doplnkom je Natura Biotika so špeciálnym zložením, ktoré eliminuje vedľajšie účinky spracovania vlákniny v hrubom čreve – kŕče v bruchu, nafukovanie či plynatosť. Má pozitívny vplyv na vyprázdňovanie a imunitu hrubého čreva. Preto môžeme vlákninový komplex Natura Biotika zaradiť medzi prebiotikum, ktoré má za úlohu zlepšovať črevnú mikroflóru.

Vo výživovom doplnku Natura Biotika sa spája až päť druhov vláknin: smrekovcovú vlákninu, psyllium, akáciovú vlákninu, vlákninu z brestu červeného či ibiša lekárskeho. Takt dokážete pokryť každodennú dávku vlákniny a postarať sa o imunitu svojej črevnej mikroflóry.