Trápia vás výčitky a nedôvera voči okoliu? Neviete, komu sa so svojimi pocitmi môžete zdôveriť? Prežívate emočnú krízu a v rovnakom čase zovšadiaľ počúvate o vzťahových očistách, respektíve detoxoch? Čo sa za tým v skutočnosti skrýva a ako má vzťahový detox prebiehať? Aj na tieto otázky vám zodpovieme.

Vzťahový detox je súčasťou moderného životného štýlu, ktorý sme si sami vynútili. Žijeme chaoticky, pod stresom a naše rozhodnutia kolíšu nielen emočne, ale aj racionálne. Aj niekoľkokrát zvažujeme dôležité životné rozhodnutia. Ak sa už pre niečo rozhodneme, po čase aj tak podľahneme sebakritike a opätovnému prehodnocovaniu. Rozchody, rozvody a nezhody v rodinných vzťahoch sú na dennom poriadku. Môžeme si za to sami. Sme nestáli, neúprimní a aj za tým príjemným hľadáme aspoň kúsok zlého.

Vzťahový detox je oveľa zložitejší, ako práve predpokladáte. Samotný pojem taktiež klame. Vo vzťahoch treba predovšetkým začať od seba! A tu neraz narážame na samotný kameň úrazu vo väčšine vzťahov. Nie sme schopní zaujať sebakritický postoj. So vzťahovým detoxom sa teda začína po utriedení vlastných hodnôt a myšlienok.

Musíte si sami zodpovedať, prečo vlastne chcete vo vzťahoch zmenu. Sklamali ste sa v niekom? Došlo k fyzickým či psychickým nátlakom? Nikam ďalej sa vo vzťahu neposúvate? Hovoríme pritom o vzťahoch všeobecne. Aj vzťah s priateľmi, súrodencami či dôvernými kamarátkami musí byť funkčný. Každý vzťah má vám niečo pozitívne priniesť. Humorné zážitky, príjemné nákupy či dobrodružné výlety. Ak máte pocit, že isté vzťahy sú len na úrovni bežného poznania, respektíve v spoločnosti niektorých ľudí neprežívate príjemné emócie, pripravte sa na vzťahový detox!

Nová osobnosť – nový vzťah!

Vôbec nejde o to, že sa máte ľudí vo svojom blízkom okolí vzdať, alebo si ich pohnevať. Jednoducho ich pre svoj súkromný život nebudete potrebovať. Nemusí sa to vôbec týkať všetkých, čo sa vám v priebehu dvoch- troch mesiacov neozvali. Detox nemá smerovať k vytváraniu žiadnych nepriateľských línií. Prerušte kontakty na isté obdobie s tými, čo sú vo vašom zozname medzi prvými podozrivými.

Viac času venujte sebe. Počas detoxu sa máte naučiť aj väčšej zodpovednosti vo vzťahoch a stálosti v rozhodnutiach. Prestaňte váhať, pretože vás okolie “zhltne“. Ak vám niekto v blízkej spoločnosti prekáža, nepretvarujte sa. Za svoj nezáujem sa nehanbite. Získate tak väčší rešpekt a možno tým prekonáte aj samých seba.

Foto: pixabay.com