Ľudia bažiaci po skúsenostiach, jazykových znalostiach, zážitkoch a poznaní vedia, že inak, ako cestovaním a spoznávaním sveta na vlastnej koži to nedosiahnu. Čo môže byť lepšie, ako prísť na zaujímavé miesto, dozvedieť sa o ňom informácie, zažiť jeho atmosféru, komunikovať s ľuďmi a naučiť sa nové veci? Nie nadarmo sa hovorí, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.

Hromadná doprava

Cestovanie je inšpirujúce pre každého, kto túži po dobrodružstve a nových veciach. Na to, aby ste cestovali, budete ale potrebovať okrem dostatočného obnosu peňazí aj poriadnu dávku odvahy a odhodlania. Nikto vám nezaručí, že počas vašej cesty vyjde všetko tak, ako si to aj naplánujete. Môže sa vám stať, že vlaky alebo metro bude mať výluku, nebude vám fungovať platobná karta, aj keď na nej máte peniaze či hotel nebude podľa vašich predstáv. Musíte vedieť rýchlo a racionálne reagovať, pretože problém v cudzine by ste mali vyriešiť čo najefektívnejšie.

Ešte pred vycestovaním si doma naplánujte všetky podrobnosti. Zistite si spoje, ktoré budete v zahraničí potrebovať, nájdite si aj jednu alternatívu, ak by ste mali nejaký problém alebo by ste istý spoj nestihli. Nájdite si aj ceny a typy cestovných lístkov, ktoré ako turista môžete používať. V zahraničí určite nebudete mať problém s informovaním sa ohľadom transportu, no nič nenechajte na náhodu.

Večným študentom

Čo sa týka cestovania, najlepšie sú na tom študenti. Tí môžu využívať zľavy na dopravu, ale napríklad aj na cestovné poistenie či vstupy do turistických atrakcií. Majú navyše aj dostatok voľného času na cestovanie, čo im umožňuje, pokiaľ im to finančná situácia dovoľuje, vidieť toho neúrekom. Taktiež sú tu letné prázdniny, ktoré môžu stráviť v zahraničí či už cestovaním, alebo zarábaním si. Práve možnosť práce im otvára dvere cestovania, pretože najprv si svoje výlety odrobia, zlepšia jazykové schopnosti a až následne na to sa vydajú za poznávaním.

Tieto pobyty sú pre študentov výhodne hneď z niekoľkých hľadísk. Na začiatku síce potrebujú finančný kapitál, no ten sa im už po prvom mesiaci v zahraničí zväčša vráti a ďalšie dve mesačné výplaty si môžu odložiť na cestovanie alebo ušetriť na ďalší rok v škole. Agentúry ponúkajú pre študentov rôzne programy, ktoré im umožňujú vycestovať nielen do krajín Európskej Únie, ale aj mimo nej a aj do Ameriky. Pre vysokoškolákov nie je problém s dostaním víza ani pracovnej ponuky.

Poľahky sa usilovnému študentovi v niektorej z európskych krajín môže stať, že prvýkrát pôjde cez agentúru, ktorú si zaplatí, no v práci sa osvedčí a po ďalšie roku už bude môcť vycestovať a pracovať na vlastnú päsť. Znamená to väčší príjem a širšiu možnosť následného cestovania. Neodlúčiteľnou súčasťou cestovania do zahraničia je cudzí jazyk.

Cestovanie môže byť finančne náročné, preto existujú aj možnosti, ktorými si ho znížite na minimum. Môžete cestovať autom viacerí, tým ušetríte na benzíne, vyskúšať interrail, a teda vlakové lístky vo výhodnej cene pre celú Európu či bývať u kaučsurferov. Sú to ľudia, ktorí ponúkajú pre cestovateľov ubytovanie zadarmo. Naberte odvahu, no necestujte sama, veď v partii sa to lepšie ťahá.

Foto: pixmac.sk, Natalie – flickr