Poloparazitná rastlina, priživujúca sa na topoľoch či bukoch, pôvodom pochádzajúca zo Strednej Európy, no v súčasnosti žijúca takmer na všetkých kontinentoch. Americký symbol Vianoc, vetvička, pod ktorou sa treba pobozkať. Už viete, akej rastlinke budú venované nasledujúce riadky? Správne! Jemelo, gemelo alebo omalo. V slovenčine, ker menom imelo.

Prečítajte si: TOP 10 najkrajšie vianočné doplnky a dekorácie!

Imelo – paradoxný symbol amerických Vianoc

Využívanie imela ako typického symbolu amerických Vianoc, je ďalším dôkazom toho, že nie všetko dobré pochádza z veľkej mláky. Práve naopak! Hoci sa Američania hrdo hlásajú k imelu, pravdou je, že imelo ani len nepochádza z USA. Paradoxom je, že imelo nie je vôbec také americké, ako o ňom mnohí Američania tvrdia. Pôvodom, imelo pochádza z Centrálnej Európy, niektoré zdroje uvádzajú aj Áziu či dokonca Afriku. Do Ameriky sa imelo dostalo neskôr, ako bolo objavené už v spomínaných svetadieloch. História dokonca odhaľuje, že už staroveký Kelti poznali túto zelenú rastlinku, zväčša s bielymi alebo červenými bobuľami. Aj v gréckej mytológií a antickom Ríme, sa objavili vetvičky imela.

Pútavé aj voňajúce imelo

Imelo, ako symbol krásy počas vianočných sviatkov, zdobí takmer každý vianočný stôl v Amerike. Nie je nezvyčajné, ak je imelo biele použité aj na živom stromčeku, čím vianočný stromček získava ešte krajší nádych slávnostnej udalosti. Tradične, sa však imelovník využíva aj ako vianočná dekorácia – vianočné vence sú pokryté minimálne aspoň troma veľkými vetvičkami imela.

Typické vianočné dekorácie s imelom si môžete vyrobiť aj vy sami. Stačí kúpiť imelovník biely, vianočné stuhy, na ktorých budú vianočné motívy podľa vášho vkusu, k tomu štyri sviečky a adventný veniec je na svete! Alebo si z imela môžete vyrobiť girlandy, pričom girlandy do okien sú najbežnejšie. A vkusná vianočná výzdoba je hotová!

Imelo skvele poslúži aj ako netradičná, vôňa domova. Ak sa neviete rozhodnúť, aké vône na zimu si vybrať, vyskúšajte si z kvetinárstva priniesť domov vetvičku imela.

Urobte si radosť

Nádherná spodná bielizeň a plavky »

Podprsenky, nohavičky, župany, oblečenie, plavky a ešte omnoho viac. Nízke ceny, TOP kvalita, skladom a 8% z hodnoty nákupu dostanete späť!