Kariéra

Ako si úspešne hľadať prácu v zrelom veku?

Situácia na trhu práce je nepriaznivá pre viaceré skupiny ľudí. Stále k nim patria aj ľudia v zrelom veku, približne po 50-tke. Ak ste desiatky rokov pracovali v jednej firme, v jednom sektore, o to ťažšie sa budete adaptovať nielen na nové pracovné, ale aj na bežné spoločenské a technologické podmienky. Dôležité je zachovať chladnú hlavu a nezblázniť sa!

Na záťažové situácie reaguje každý inak. Niekomu to viac trvá, iní vhupnú pre nové výzvy okamžite. Vo vyššom veku je každé odmietnutie pre človeka ako ranou pod pás. Už aj tak si musia vypočuť, ako fyzicky menej zvládajú, že nedokážu napredovať s modernou dobou alebo že v porovnaní so svojimi schopnosťami majú priveľké nároky na ponúkaný plat. Všetci raz zostarneme, no stále budeme potrebovať z niečoho žiť. Preto lepšie ako kritika padne týmto ľuďom dobrá rada a vzájomné pochopenie.

To, že sú ľudia vo vyššom veku menej flexibilní, vyplýva aj z ich dlhodobo zaužívaných pracovných návykov. Preto treba dať na rady odborníkov a nezotrvať takmer celý život na „jednej stoličke“. Takto sa postupne stávate len istým „robotom“, ktorý si pestuje svoje zautomatizované návyky. Po rozviazaní pracovnej zmluvy sa po päťdesiatke nevie zorientovať v modernom svete.

Nemusí byť taktiež pravdou, že ľudia vo vyššom nevedia pracovať s počítačom, nevyužívajú sociálne siete a iné výdobytky techniky. Oni len ťažšie reagujú na zmeny a dlhšie sa učia. Takisto sa budú aj dlhšie hľadať pri novom zamestnaní.

Klope vám úspech na dvere? Tak prečo sa stále ľutovať?!

Blízka rodina, najlepšie mladší členovia, by ich mali upozorniť na niekoľko zásadných vecí. Treba zahodiť svoju nasrdenosť, hrdosť a stále opakovať, ako bolo v tej ich práci… Naučte ich dívať sa na svet s otvorenými očami a pri hľadaní práce využívať všetky možné informačné zdroje.

Okrem inzerátov v novinách a klebetných susied môžu požiadať o pomoc pracovné agentúry alebo mať denne aktualizované pracovné ponuky priamo v mobile. Nech sa neponáhľajú na ďalšie a ďalšie pohovory, ale viac sa zamerajú na rozširovanie svojich znalostí. Tým máme na mysli rôzne rekvalifikačné kurzy, školenia, ale aj externé štúdium na strednej či vysokej škole. Upozornite ich, že si svoj životopis potrebujú vylepšiť a ak sa nestihnú do pohovoru všetko naučiť, nech sa čo najlepšie „predajú“.

Foto: pixabay.com