Máte doma bábätko alebo veľkého školáka? K jeho veku by mal byť prispôsobený aj nábytok v detskej izbe. Najdôležitejším kúskom je detská posteľ, ktorá dieťaťu musí zabezpečiť podmienky pre kvalitný spánok. Ten ocenia najmenší pred hraním alebo ďalším dňom strávenom v školskej lavici a na krúžkoch.

Prvou posteľou pre dieťa je tradičná detská postieľka, z ktorej vaša ratolesť približne po dvoch rokoch vyrastie. Potom sa treba zamyslieť nad vhodnejším miestom na spanie. Na trhu je veľa možností v rôznych cenových reláciách. Ako sa v nich vyznať a kúpiť do detskej izby tú správnu posteľ, ktorá bude dobre slúžiť?

Akú veľkosť detskej postele vybrať?

Mali by ste si dobre rozmyslieť, či si zaobstaráte menšiu posteľ, z ktorej dieťa za niekoľko rokov opäť vyrastie, alebo či stavíte rovno na veľkú posteľ, ktorá vydrží dlhé roky. Výhodou menšej postele je, že sa v nej dieťa bude cítiť bezpečnejšie a nebude si pripadať stratené. Ide zväčša o postieľky rozmerov 70 x 140 cm a 70 x 160 cm. Ďalší benefit? V izbe vám ostane viac miesta na hranie. Detské postele sú dostupné v mnohých motívoch, od populárnych detských autopostelí, až po princeznovské postele. A ktoré dieťa by nechcelo mať v izbičke posteľ s obľúbenou Elsou alebo Bleskom McQueenom, však?

Stavte na netradičnú posteľ, ktorá dieťa vtiahne do sna

Výber detských postelí je naozaj široký. Od rozprávkových postelí pre dievčatá a chlapcov až po jednoduché dizajny, ktoré vydržia dieťaťu aj počas dospievania. Neobmedzujte sa len klasickými jednolôžkovými posteľami alebo váľandami, premýšľali ste nad deťmi zbožňovanou poschodovou posteľou? Detské poschodové postele ocenia nielen tí najmenší, ale aj dospelí. Ich kúpou rodičia doslova “zabijú dve muchy jednou ranou”. Detské poschodové postele pomôžu ušetriť priestor, ktorý sa môže využiť napríklad na hranie. Vyvýšené postele však môžu byť aj pre jedináčikov. Praktickým riešením je variant s písacím stolom či rôznymi skrinkami a poličkami. Kým niektoré deti si želajú poschodovú posteľ, iné zas ocenia posteľ s úložným priestorom. Ak hľadáte efektívne riešenie malých priestorov, viac nemusíte premýšľať, kam upracete všetky hračky. V úložisku postele ich deti budú mať poruke a nebudú zavadzať v priestore. Posteľ s výsuvným lôžkom je zas vhodná pre deti, u ktorých často prespávajú kamaráti.

Ako vybrať matrac pre deti?

Ak chcete, aby bol spánok vášho dieťaťa naozaj zdravý, voľte kvalitný detský matrac a rošt, pretože chrbtica dieťaťa sa stále vyvíja. Rošt by mal byť pevný a mal by zniesť aj menej opatrné zaobchádzanie a bláznenie. Matrac je jednou z najdôležitejších súčastí postele, najvhodnejší je stredne tvrdý matrac. Ak si chcete uľahčiť prácu, vyberte si snímateľné a prateľné poťahy matraca.