cestovanieCestovanie je skvelá príležitosť na spoznávanie sveta, nových ľudí, kultúrnych pamiatok, trávenie času v prírode a získavanie nenahraditeľných skúseností. Cestovaním si vytvárate krátkodobé, ale aj silné priateľstvá, putá, ktoré sa vám vryjú do srdca a ktoré sa bude ťažko opúšťať pri ceste domov alebo na ďalšie cieľové miesto. Cestovanie nie je síce lacnou záležitosťou, avšak do života vám prinesie väčšiu hodnotu, akú ste vložili. Čo si však ľudia nadšení pre cestovanie pred samotnou aktivitou neuvedomujú, je jeho náročnosť na organizmus a vyčerpanie, ktoré so sebou cestovanie prináša. Nielen z dôvodu možnej zmeny časových pásiem, ale aj z energie, ktorú počas dní naplnených rôznorodými aktivitami zo seba vydáte.

Dlhodobé cestovanie je snom mnohých mladých ľudí. Túžia po neprebádaných miestach, ďalekých krajinách, no nevedia si naplánovať trasu s ohľadom na regeneráciu organizmu. Presúvanie sa z miesta na miesto môže byť vzrušujúce, cesta v automobile zábavná, hlasná hudba, stiahnuté okná a smiech. Avšak, po pár dňoch hlasitosť stíšite a budete sa vyhýbať sedeniu za volantom, nakoľko udržať otvorené oči a pozornosť na premávke bude viac než náročné. Predtým, ako sa vyberiete na dlhšie cestovanie, naplánujte si predbežný program a trasu dopredu. Aspoň približnú cestu a vzdialenosti si poznačte a budete si vedieť lepšie načasovať kroky, po akých sa vydáte.

Po prílete do štartovacej destinácie si nechajte jeden deň na oddych. Možno sa vám to nezdá, ale ak prekonávate časové pásma a zrazu sa ocitnete o niekoľko hodín späť v čase či sa posuniete dopredu, rozdiel sa objaví. Či už sa vám nebude dať zaspať v noci, alebo zaspíte nadránom a celý deň budete mať rozbitý. Lepšie je tak si pospať po príchode, prispôsobiť sa novému časovému pásmu a po dobrom spánku vyraziť na cestu. Pri šoférovaní sa nezabúdajte pravidelne striedať. Tri až štyri hodiny sú úplne postačujúce, nakoľko sedenie za volantom vyčerpáva. Robte časté zastávky, užívajte si cestu a okolie.

Foto: pixmac.sk, Heather McCall – flickr