Cestovanie

Čo robiť pri dlhých cestách autom

Auto je skvelý pomocník, no dlhé cestovanie je istotne pohodlnejšie vo vlaku či v lietadle. Cestovanie autom má však nesporne veľa výhod. Ako sa pripraviť na dlhé cestovanie tak, aby čas strávený za volantom bol čo najkomfortnejší a najbezpečnejší?

Ako prvé je dobré dôkladne skontrolovať stav – ten náš zdravotný a tiež stav osobného automobilu, ktorým plánujeme cestovať. Najlepšie je, ak sa pred cestou necháme skontrolovať lekárom na prehliadke – vysoký krvný tlak či cukrovka sú diagnózy, ktoré pri dlhých cestách môžu spôsobiť neželané komplikácie. Čo sa týka automobilu, dôležité je mať platné EK a STK, fungujúce brzdy, stierače, zámky a skontrolované kvapaliny a stav pneumatík. V prípade dlhých ciest nie je dobré čokoľvek nechávať na náhodu. Šťastie praje pripraveným a tu to platí dvojnásobne.

V prípade dovoleniek, kedy je batožiny viac než dosť, je dobré cestovať priestranným rodinným autom, ako je napríklad Opel Astra a batožinu baliť do mäkkých tašiek, ktoré sa v kufri jednoduchšie uskladnia. Mnohí odporúčajú na dovolenky cestovať v noci, kedy je menšia doprava a dá sa pohodlne vyhnúť zápcham a cestu tak výrazne urýchliť. Je to pravda, avšak zvážiť treba aj zdravotný stav vodiča a jeho sklon k mikrospánkom, ktoré počas noci hrozia výraznejšie. Radšej o pár hodín v cieli neskôr, ale bezpečne.

Počas dlhých ciest je dobré robiť si časté krátke prestávky, pravidelne dopĺňať tekutiny a prijímať ľahké zdravé jedlá. Okrem pohodlného oblečenia a výdatného oddychu pred cestou, pomôže zvoliť si vhodný typ auta. Lepšie sa cestuje v SUV, ako je napríklad Opel Crossland alebo Opel Grandland. pomôže aj navigácia, klíma a ergonomické sedadlá.