Kariéra

Konkurencia – sledovať, predbehnúť alebo si ju nevšímať?

Ak sa v kariére dlho neposúvate vpred, začnú vás považovať za lenivých, ak nie neschopných. Na druhej strane, ak sa však príliš zahľadíte do konkurenčných stratégií, opäť vám to na sympatiách nepridá. Aj tu platí, že všetkého veľa škodí, a preto treba vedieť, ako „pracovať“ s konkurenciou.

S konkurenciou sa stretávame každodenne, a to nielen v práci, ale aj v bežných rodinných, susedských či kamarátskych vzťahoch. Inak ju však pociťujeme, keď ide o biznis a nám z nejakého dôvodu klesá dopyt po službách. Začneme sa utvrdzovať v tom, že túto prácu už ponúka priveľa ľudí vo vašom okolí.

Na to rýchlo zabudnite, ak nechcete stratiť chuť získavať nové vedomosti a zručnosti. Na to je konkurencia, ako studňa plná dobrých nápadov!

Od dobrej konkurencie „nekopírujte“ úplne všetko. Nech pracujete v akejkoľvek oblasti, môžete tak rýchlo stratiť identitu a jedinečnosť na trhu. Každý sme tu pre niečo iné a taktiež nie je dobré ísť za hranice svojich možností, ak na to nestačíte s vedomosťami alebo financiami.

Taktiež nesprávnou taktikou je garantovať zákazníkom to, na čo si nikto z vašej konkurencie ešte netrúfol a vy na to rozhodne nemáte. Zákazníci sú na klamstvá a povýšenecké správanie veľmi citliví. Odhalia vás a bude zle..!

Využite svoje ženské zbrane a empatiu

Aj to je spôsob, ako zapôsobiť, ak ste zatúžili reagovať na výhodnú stratégiu vašej konkurencie. Biznis nie je len o peniazoch, ale opäť sa v ňom vyzdvihujú bežné morálne hodnoty, úcta k zákazníkom, načúvanie ich potrieb a pod.

Dnes máme týchto vymožeností o niečo viac, ako napríklad kontakty na sociálnych sieťach, recenzie a rýchly prístup k referenciám. Ľahostajná by vám nemala byť ani úroveň životného prostredia, v ktorom sa bežne pohybujete. Možno je to práve tým, na čo vaša konkurencia ešte nepomyslela…

Foto: pixabay.com