Bývanie

Snívate o priestrannom bývaní? Čo tak zamerať sa na mezonetové byty?

Vlastné a priestranné bývanie dnes už nie je také jednoznačné pre mladé rodiny s deťmi. Mnohí sa nedokážu ani po rokoch zmieriť s obmedzeným, malým priestorom v bytoch. Samozrejme, ak medzi nevýhody zahrnieme menšiu mieru súkromia, tak niektorých to odláka natrvalo. Dnes však nie je nič nemožné. Existujú totiž veľké mezonetové byty, ktoré tieto nevýhody odstránia.

Za mezonetové bývanie sa považuje priestorovo otvorené na dvoch podlažiach. Dvojpodlažné byty poznáme u nás ako prepojené bývanie často na predposlednom a poslednom poschodí. Preto sa týmto bytom dostáva prívlastok podkrovné. Najväčší záujem o takéto bývanie majú tí, pre ktorých je život v meste nevyhnutný (najčastejšie pre pracovné povinnosti), no hľadajú viac ako bežnú 65 až 80 m2 úžitkovú plochu.

Áno, ide o luxusnejšie bývanie pre náročné rodiny, ale aj páry či jednotlivcov. Nie je vôbec jedno, koľko ľudí bude taký byt zdieľať. Je to pomerne drahé bývanie a málokto naň aj skutočne má.

Po „vytriezvení z veľkého priestoru“

Príde šok z mesačných nákladov na byt. Niektorí sa spoliehajú na možný prenájom určitých miestností alebo celého podkrovia. To budete na tom rovnako, ako by ste bývali v klasickom trojizbáku a osamote. Výhodou mezonetov stále zostáva terasa, celkovo presvetlené izby a moderný dizajn.

Pri tom však musíte dispozične a dizajnovo vyriešiť schodisko. Hlavne tak, aby bolo bezpečné pre deti aj pre vás vo vyššom veku. Schodiskom sa sťažuje prenášanie rôznych väčších kusov nábytku a taktiež netreba zabúdať na údržbu.

Byt-dom sa aj rýchlejšie prehrieva, hlavne v letných mesiacoch budete ťažšie znášať situáciu v podkrovných miestnostiach. A v zime teplo zdola unikne na horné podlažie. Zvážte, či okrem vyššej kúpnej ceny sú to zanedbateľné nevýhody.

Foto: pixabay.com