Pomaly sa blíži jar a s ňou aj veľké upratovanie v našich domácnostiach. Vyhadzujeme staré nepotrebné veci, ktoré nám iba zavadzajú a zbytočne zaberajú priestor. A čo naše životy? Vzťahy, či už partnerské alebo medziľudské? Máme aj v tejto oblasti poriadok? Alebo naopak, zúfalo si to žiada poupratovať? Upratovanie v citovej oblasti je o čosi ťažšie ako bežné domáce práce.

Pravdepodobne najťažšie je to v partnerských vzťahoch. Možno už dlhšie pochybujete či váš partner je skutočne ten pravý. Položte si otázku či vás váš vzťah uspokojuje, či chcete aj naďalej zotrvávať v takomto zväzku. Rovnako sa spýtajte samej seba koľko ste do vášho vzťahu investovali a koľko investoval váš partner. Ste ochotní obaja robiť kompromisy? V mnohých prípadoch môže ísť o zvyk. Partneri sú na seba zvyknutí a je pre nich pohodlnejšie zotrvať v takomto vzťahu aj keď sa z neho vytratila láska a iskra. Určite je ťažké uskutočniť takéto rozhodnutie, no niekedy to znamená úľavu pre vás a možno aj pre vášho partnera. Rovnako časté sú problémy v medziľudských vzťahoch. Aj vás kolegyňa prípadne šéf v práci iba nechutne využíva alebo slúžite kvázikamarátke iba ako bútľavá vŕba? Nenechajte so sebou zametať a povedzte dosť. Veď predsa je to váš život a uvedomte si, že iba vy určujete hranice odkiaľ pokiaľ. Keď budete vybavovať aj kolegynine pracovné záležitosti nezískate si tak jej priateľstvo alebo úctu. Práve naopak, iba tým dosiahnete to, že si získate povesť dievčaťa pre všetko.

Možno je problémom váš blízky, niekto z rodiny. Možno matka, svokra. Napriek tomu, že už dávno nemáte násť vaša matka pociťuje potrebu organizovať vám život? Pozor, tu si netreba mýliť materinskú starostlivosť (aj keď aj tá dokáže poriadne naštrbiť vzťahy) s organizovaním života podľa jej vlastných predstáv. V tomto prípade je dôležitá komunikácia, pri ktorej je nutné zvoliť vhodné slová aby ste dotyčnú osobu neurazili. Určite platí, že niet nad pokoj v rodine. Na druhej strane si však nenechajte zasahovať do výchovy detí, do varenia, do manželstva a podobných vecí.

Netvrdíme, že máte osobu, ktorá sa snaží riadiť vám život alebo vás pripravuje o energiu, poslať kadeľahšie alebo jej nedajbože vulgárne vynadať. Bude stačiť keď ju s úsmevom odmietnete, avšak bez akýchkoľvek výhovoriek. Základom dobrých vzťahov je komunikácia, bez rozdielu či ide o vzťahy pracovné, priateľské, rodinné alebo partnerské. Veľa ľudí iba skúša čo všetko si môžu dovoliť. Nestaňte sa dievčaťom pre všetko alebo linkou dôvery iba preto, že neviete povedať nie. Každý si je strojcom svojho šťastia preto zoberte svoj život pevne do rúk a žite ho podľa vlastných predstáv a nie podľa predstáv iných.